Erken Gelişim Evreleri Sosyal – Duygusal Gelişim Envanteri

Erken Gelişim Evreleri Sosyal – Duygusal Gelişim Envanteri

Stok Durumu TÜKENDİ
46,90 TL
Ürün Kodu : DM3914
Barkod : 9786054757534
TÜKENDİ
500,00 TL ve üzeri ücretsiz kargo
9,22 TL x 6 ay’a varan taksit seçenekleri
Kredi Kartı, Havale/EFT veya Kapıda Ödeme seçeneği
  • Açıklama
  • Yorumlar
  • Taksit Seçenekleri

Erken Gelişim Evreleri Sosyal – Duygusal Gelişim Envanteri

Sosyal - duygusal gelişimin olabildiğince erken aylarda ve yıllarda değerlendirilmesi ve olası problemlerin belirlenebilmesi çocuğun ruhsal gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Türkiye’de, sosyal - duygusal gelişiminde sorunu bulunan bebeklerin ve küçük çocukların çoğunluğu zamanında fark edilememekte, dolayısıyla bu çocuklara gereksinim duydukları hizmetler sağlanamamaktadır. Uzman sayısının yeterli olmaması, ana babaların çocuklarının sosyal - duygusal gelişimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları ve bu alanda olası problemleri olan çocukları belirlemek üzere ülkemizde düzenli tarama çalışmalarının bulunmaması, erken belirleme ve erken müdahale hizmetlerinin sağlanamamasının önündeki önemli engellerden bir kaçıdır. Çocukların sosyal - duygusal gelişim alanındaki yeterliklerinin ve problemlerinin ana babaların bildirimlerine dayalı olarak değerlendirilmesi, bu alanda olası problem olan daha fazla çocuğun zamanında belirlenebilmesine ve gereksinim duydukları erken müdahale hizmetlerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Bu kitabın amacı, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen, özgün adı "Agesand Stages Questionnaires: Social-Emotional (ASQ-SE)” olan ve Türkçeye Erken Gelişim Evreleri: Sosyal-Duygusal Gelişim Envanteri (EGE-SD) olarak çevrilen tarama aracını, ülkemizdeki çocukların sosyal-duygusal gelişiminin değerlendirilmesinde ana babaların, çocuğa bakım veren kişilerin, öğretmenlerin, ilgili uzmanların ve bilim insanlarının kullanımına sunmaktır. EGE-SD ile, çocukların sosyal-duygusal gelişiminin değerlendirilmesinde Türkiye’de uzun yıllardır bilinen önemli bir eksikliğin giderileceği düşünülmektedir.

Erken Gelişim Evreleri Envanteri

Bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişimin değerlendirilmesi, çocukların olası gelişimsel problemlerinin azaltılabilmesi ya da ortadan kaldırılabilmesine yönelik müdahale hizmetlerinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Gelişiminde problem olan çocukları belirlemede yakın zamana kadar uzman değerlendirmesinin ağırlıklı olduğu görülürken, son yıllarda çocuklarını en iyi tanıyan kişiler olarak ana babaların değerlendirme sürecinde önemli bir bilgi kaynağı olabilecekleri görüşü kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalar, sorular anlaşılır ve uygun biçimde ifade edildiğinde, çocukların gözlenebilir davranışları sorulduğunda, ana babaların da uzmanlara oldukça benzer biçimde çocuklarının gelişimini değerlendirebildiklerini göstermektedir.

Ülkemizde gelişiminde problem olan pek çok çocuğun okul çağına kadar fark edilmediği ve gerekli erken müdahale hizmetlerinden yoksun kaldığı bilinmektedir. Bu hizmetleri almaya uygun çocukları belirlemeye yönelik ülke çapında ve düzenli bir tarama sisteminin oluşturulmamış olmasının yanı sıra, bu alanda yetişmiş uzman sayısının sınırlı olması, bu hizmetlerin pahalı ve pek çok aile için zor ulaşılır olması gibi etmenler, çocukların erken müdahale hizmetlerinden yararlanamamalarına temel teşkil etmektedir.

Uzman değerlendirmesini tamamlayıcı bir yol olarak çocukların gelişiminin ana babaları tarafından değerlendirilmesi, gelişimde problem olan daha fazla çocuğun zamanında belirlenebilmesine ve erken müdahale hizmetlerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Ana baba değerlendirmesi ayrıca, gelişimsel problemlerin ne zaman ortaya çıkacağı bilinemediği için, çocuğun gelişiminin düzenli aralıklarla izlenmesi açısından önemlidir.

Bu kitabın amacı, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ve başka ülkelerde de yaygın olarak kullanılmakta olan EGE - Erken Gelişim Evreleri Envanteri’ni (ASQ; Agesand Stages Questionnaires) ana babaların, çocuğa bakım veren kişilerin, öğretmenlerin, ilgili uzmanların ve bilim insanlarının kullanımına sunmaktır. EGE ile, çocukların gelişiminin değerlendirilmesinde Türkiye’de uzun yıllardır bilinen önemli bir eksikliğin giderileceği düşünülmektedir. Bu kitapta belirtilen araştırmaları gerçekleştiren yazarların gözlem ve izlenimleri ile yazarlara iletilen geri bildirimler, EGE yaş formlarındaki maddelerde yer alan ilgili etkinliklerin çocukla yalnızca denenmesinin bile, bakım veren kişilerle çocuk arasındaki etkileşimi zenginleştirdiğine ve çocuğun gelişiminin desteklenmesine katkıda bulunduğuna işaret etmektedir.

Gelişim Alanları :
Yaş Grubu :

Yaş aralıkları ürünle ilgili genel fikir vermesi için geniş bir aralıkta referans olarak belirtilmektedir. Kesin bilgi için üretici sayfalarına veya ürün üzerindeki açıklamalara bakılmalı, bilgi bulunamadığı durumlarda bir uzmana danışılmalıdır.
3 Taksit 6 Taksit 9 Taksit

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

17,20 TL x 3

Toplam : 51,59 TL

9,22 TL x 6

Toplam : 55,34 TL

6,57 TL x 9

Toplam : 59,09 TL

Gelince Haber Ver TÜKENDİ
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.